Kolla Konst!! – Torsdagar
Örebro konsthall
Kolla Konst! ger en snabb och inspirerande ingång till Theatre of the Wild, Albin Bibloms stämningsfulla och tankeväckande utställning på Örebro konsthall.
Arrangör & bild: Örebro konsthall
Mer info:
Varje torsdag kl. 13.00 bjuder vi på en kort och lättillgänglig introduktion, under 15 minuter får du en inspirerande ingång till de teman som präglar utställningen.
Kolla Konst är ett enkelt och kravlöst sätt att komma närmare konsten och är perfekt både som första möte och som en fördjupning innan du ser utställningen i lugn och ro.
Om utställningen
I utställningen möter du fotografier och filmer som rör sig i gränslandet mellan människa och natur. Biblom utforskar vår nyfikenhet på det vilda, våra försök att förstå det och ibland kontrollera det. Bildvärlden är både stillsam och laddad, med klassiska kompositioner och en tidlös känsla som öppnar för frågor om fångenskap, projicering och vår längtan efter att komma nära naturen på våra egna villkor.
Praktisk information
Drop in
Fri entré med drop in, ingen föranmälan krävs.
Information
Pris: Fri entré
Typ av evenemang: För familjen, Delta själv
Datum: 26 mars–19 maj, torsdag
Plats: Konsthallen
Lokal: Örebro konsthall
Arrangör: Örebro konsthall