Rudbecksgatan öppnas för fordonstrafik måndag 11 dec!

Arbetet längs Rudbecksgatan är ett av de mest omfattande i centrala Örebro på många år och in i det sista sker arbete för att bli färdiga. På lördag kväll börjar arbetet med att ta bort avstängningsmaterial för att kunna öppna helt på måndag. 

– Vi har otroligt många arbetare på plats som arbetar in i det sista för att vi ska bli klara. Sista tidens kyla och snöfall har dock gjort att samtliga delar inte kommer vara helt klara när vi öppnar, till exempel återstår asfaltering av ett par gång- och cykelbanor. Det arbetet kommer i stället göras under våren, förklarar projektledare Philip Kabunga.

Bussarna börjar trafikera söndagen den 10e. 

Läs hela pressmeddelandet!

https://www.mynewsdesk.com/se/orebro_kommun/pressreleases/rudbecksgatan-oeppnas-vi-har-anpassat-straeckan-foer-snabbussar-och-saekrat-vattnet-3291023

Presentkort som går att använda i Örebro city
Presentkort

Ge bort ett presentkort med pengar, kärlek och lite pepp!

Köp online
Back to top