Påsklov i city!

Published on Friday, April 1news

Påsk i city
Påsken är snart här och i city händer det massor av roliga saker! Gå på myntjakt, träffa påskharen, påskpyssla i Vågengallerian och mycket mer. Välkommen till city för en mysig påsk fylld av roliga aktiviteter!

Här nedan kan du se ett flertal av påskaktiviteterna i city. 

8-12 April
Mangadagar med internationella föreläsningar, filmuppvisning, utställning och workshops. I programmet finns något för alla åldrar.
Plats: Kulturkvarteret
Läs mer här!

9 April
Teknikpyssel med Komtek
Plats: Lokal Impulsen kulturkvarteret
Tid: 11.30-14.30

9 April
Barnlördag med påskpyssel
Museets pedagog finns på plats i skaparverkstaden där vi skapar enklare påskpynt.
Plats: Örebro Läns museum 
Tid: 11:00-14:00

9-17 April
Kycklingjakten
Ett barnspår där det gäller att komma fram till vad våra vimsiga kycklingar heter.
Plats: Örebro Läns museum
Tid: Drop-in under museets öppettider. 

9-17 april
Påsklov på slottet
Slottet har öppet hela påsklovsveckan, 9-17 april, och erbjuder aktiviteter för alla åldrar. Gå med på en guidad visning, gå runt på egen hand i slottets salar, ta en gofika på Lill-Annas slottscafé eller besök någon av Örebro Läns Museums utställningar.
Läs mer här!

10-17 April
Skaparverkstan
Rita påskbrev och tillverka enklare påskpynt, på egen hand i sällskap av vuxen Söndag 10/4 – Söndag 17/4.
Plats: Örebro Läns museum
Tid: Drop-in under museets öppettider.

10 April
Filmvisning på den japanska tecknade filmen ”Mirai, min lillasyster” Fri entré.
Plats: Örebro stadsbibliotek
Tid: 13:00-14:40

11 April
Måndagar i skaparverkstan bubblan workshop, skapa med oss! Testa dina egna ideér eller få inspiration till att skapa något själv. Från 6-100 år! Drop in. 
Plats: Kulturkvarteret
Tid:15.30-19.30

11-12 April
Pyssla ditt egna påskkort eller gör ett fint pyssel att ge bort.
Få dig en fin ansiktsmålning till en liten påskhare, påskkärring eller gubbe.
Plats: Vågengallerian
Tid: 11:00-14:00

12 April
Öppen skaparverkstad: Måla i blåa nyanser!
Plats: Örebro Konsthall
Tid: 12:00-15:00

13 April
Musse och Helium tar sina äventyr till Örebro. Syskonmössen är nyfikna på att träffa dig och har därför lämnat djurriket för att inta scenen i Krämaren. Här ställer de till med både konsert och bus för våra yngre besökare. Ta chansen och dansa tillsammans med Musse och Helium.
Plats: Krämaren
Tid: 12:00

14 April
Hjälp, påskharen har slarvat bort alla sina mynt i stan. Alla barn kan hjälpa haren att hitta mynten – och få en påse påskgodis som belöning!

Påskharen var ute och skuttade i vårsolen men under promenaden föll alla hans mynt ur fickan. Hela 144 stycken är nu försvunna. Alla barn kan hjälpa påskharen att hitta mynten – belöning utlovas! Påskharen är på plats för att dela ut belöningen till alla barn som hittat mynten. Påskharen delar ut en belöning per barn.

Psst! Här kommer en ledtråd:

·       Påskharen skuttade från Våghustorget…

·       …längs Köpmangatan…

·       …upp till Stortorget…

·       …längs Drottninggatan…

·       … och tillbaka till Våghustorget.

Plats: Våghustorget
Tid: 11:00-14:00

14 April
Skaparverkstad.
Prova på att skapa med fönsterfärg i Örebro konsthalls ateljé. Fri entré.
Plats: Örebro Konsthall
Tid: 12:00-15:00

Torsdag 14 april
Påskkärringarna har flugit in på sina kvastar och med sig har de sitt lyckohjul! Spelar du har du chansen att vinna fina påskharar i choklad. Förutom påskkärringarna har vi även Påskharen på besök 🐇
Plats: Vågen
​​​​​​​Tid: 13:00-17:00